«
Yapılması durumunda bölgedeki çiftçiye rahat bir nefes aldıracağı söylenen ancak, iddiaya göre maliyeti yüksek olduğu için henüz yapılamayan Hilvan Sulama Projesi, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşındı. Projenin her seçimde bir vaat olarak kaldığını savunan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye “Hilvan Sulama Projesi neden yıllardır yapılmamaktadır” diye sordu.

“Her seçimde bir vaat olarak kalmaktadır”

Sürücü, TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesine “Şanlıurfa’nın Hilvan Ilçesi’ne bağlı Uluyazı,  Salunce, Çimdeli, Hanmagra, Malveran, Oyma Ağaç, Kızılkaya, Arpalı, Üçüzler, Aşağı Çatak /Yukarı Çatak, Seylan, Yuvacalı, Alpe, Uzuncuk, Kaymaz, Gölcük, İncirli, Bahçecik, Faik, Kulapli, Karakucak, Boğul, Saftali, Geyikveran, Hozan köyleri ve bunlara bağlı birçok mezrada tarımsal sulama için kanal bulunmamaktadır. Yapılacağı vaat edilen ve onlarca köyü kapsayan Hilvan Sulama Projesi ise yıllardır ertelenmekte olup, her seçimde bir vaat olarak kalmaktadır. Bu hususta sıcaklığın iklim normallerini aştığı, yeraltı sularının azaldığı, ekinlerin susuzluk yüzünden tarlada kuruduğu göz önüne alınarak bir an önce bakanlığınızın hızla adım atması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Sürücü, önergesinde Bakan Kirişçi’ye şu soruları yöneltti:

“1. Hilvan Sulama Projesi için adım atmayı düşünüyor musunuz? 

2. Hilvan Sulama Projesi neden yıllardır yapılmamaktadır? 

3. Fırat Nehri’nin yanı başındaki Hilvan İlçesi’nde yaşanan tarımsal susuzluğun yarattığı tahribata ilişkin bir bütçe ayırdınız mı? 

4. Bahsi geçen bu köylere tankerlerle sulama desteğinde bulunacak mısınız? 

5. Hilvan Halkına bir açıklama da bulunacak mısınız?”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *