«
Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Merkezi Laboratuvar binasında çiğ süt analiz laboratuvarı kuruldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren en kapsamlı çiğ süt analiz laboratuvarı olma özelliğine sahip olma özelliğine sahip tesis Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından koordine ediliyor.

Laboratuvarda sığır, koyun, keçi ve manda sütlerinde yağ, protein, laktoz, kuru madde, somatik hücre sayısı, pH, kazein, laktoferrin, aseton, keton madde miktarı ve süt renk koordinatları belirleniyor. Laboratuvardan elde edilen çıktılar, hayvan besleme, hayvan ıslahı, hayvan sağlığı ve ürün kalitesinin izlenmesi bakımından önemli parametrelerin elde edilmesine imkân sağlıyor.

Şanlıurfa Çiğ Süt Analiz Laboratuvarı Harran Üniversitesi bünyesinde yürütülen Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren hayvan yetiştiricilerine de hizmet sunuyor. “Islah Amaçlı Çiğ Süt Teşviği” ve “Çiğ Süt Kalite Sınıflandırma” desteklerinden yararlanmak isteyen yetiştiricilerin laboratuvardan hizmet alabildiği belirtildi. 

Bu kapsamda Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerindeki faaliyet gösteren 34 işletmeden gelen yaklaşık 10 bin sütün analizi yapıldı. 2022 yılı şubat ayından itibaren Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerindeki faaliyet gösteren 141 işletmenin tank sütü sınıflandırması yapılarak Tarım Bakanlığı veri sistemine iletildi.

Proje kapsamında elde edilen süt analizleri doğrultusunda teknik personel ve yetiştiricilere yönelik eğitim programları da düzenlendi. Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde görev yapan proje personelleri tarafından verilen eğitimler sırasında Süt Sığırlarının Yetiştiriciliği ve Besleme, Süt Hijyeni ve Teknolojisi, Mastitis konularında detaylı bilgiler aktarıldı.

Harran Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi binasında faaliyet gösteren Şanlıurfa Çiğ Süt Analiz Laboratuvarı bugünkü değeri ile yaklaşık 7 Milyon TL’ye mal olurken, finansmanın yüzde 70’i Karacadağ Kalkınma Ajansı, yüzde 24’ü Şanlıurfa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve yüzde 6’sı ise Harran Üniversitesi tarafından karşılandı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ve teknik personellerine hizmet vermeye devam eden laboratuvarda bu yıl içinde 40 bin adet çiğ süt analizi yapılması hedeflendiği açıklandı.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *